Uprawnienia na wózek widłowy pozwalają na szybkie znalezienie, dobrze płatnej pracy. Wysokiej klasy specjaliści są zatrudniani w magazynach międzynarodowych firm. Wraz ze zdobywanym doświadczeniem, ich pensje są godne pozazdroszczenia.
Egzamin na wózek widłowy. Kto może ubiegać się o uprawnienia?
Styczeń 2018 był ostatnim miesiącem, gdy egzamin na wózek widłowy był przeprowadzany przez zewnętrzne firmy szkoleniowe. Od tego czasu egzaminy są organizowane i przeprowadzane przez Urząd Nadzoru Technicznego.
Test jest znacznie trudniejszy i wymaga nabycia wielu umiejętności i specjalistycznej wiedzy, związanej z obsługą wózka widłowego.
Kandydaci, którzy chcą podejść do egzaminu, muszą spełnić kilka obowiązkowych kryteriów:
- Ukończony 18 rok życia.
- Odpowiednia sprawność fizyczna i psychiczna, która pozwoli na prowadzenie wózka widłowego.
- Ukończyć kurs na prowadzenie wózków widłowych. Musi on zostać potwierdzony certyfikatem, który potwierdzi nabyte umiejętności.
- Imienne pozwolenie od pracodawcy, który zezwala nam na prowadzenie wózka widłowego na terenie zakładu.
Najczęściej, kandydaci ubiegają się o zezwolenie na prowadzenie wózków o kategorii ‘II WJO’, czyli wózki jezdniowe podnośnikowe, z wyłączeniem wyspecjalizowanych i ze zmiennym wysięgiem.
Jak wygląda test na wózek widłowy?
Egzamin składa się z dwóch części – praktycznej i teoretycznej. Samo przystąpienia do egzaminu wiąże się z kosztem 152,00 zł i trwa maksymalni dwie godziny zegarowe. Najczęściej odbywa się na hali magazynowej Twojego pracodawcy. Wynik egzaminu uzyskasz od razu po jego zakończeniu.
Egzamin przygotowany przez UDT, kompleksowo sprawdzi Wasze umiejętności praktyczne i wiedzę z zakresu prowadzenia i obsługi wózka widłowego. Solidne przygotowanie merytoryczne i ćwiczenia praktycznie sprawią, że egzamin nie przysporzy Wam żadnej trudności.
Jak przygotować się do egzaminu?
- Solidny kurs przygotowawczy to absolutna podstawa. Szczególnie po zmianach wprowadzonych przed UDT. Kieruj się jakością szkolenia, niekoniecznie najniższą ceną.
- Naucz się wszystkich manewrów, jakie mogą pojawić się na egzaminie. Możesz być pewny, że będziesz musiał je wykonać. Powtarzaj je do skutku, aż dojdziesz do perfekcji.
- Jeżeli nie wiesz jak poprawnie wykonać jakiś manewr, nie przejmuj się. Na YouTubie znajdziesz mnóstwo filmików, które pomogą Ci przygotować się do egzaminu. Wesprzyj się wiedzą i umiejętnościami innych!
- Praktyka to tylko jedna część egzaminu. Musisz jeszcze zdać egzamin teoretyczny. Opracowane arkusze znajdziesz na stronie odpowiedzi.com.pl.
Jakie pytania mogą pojawić się na egzaminie teoretycznym?
- Jak sprawdzić stan techniczny wózka?
- Jakie zabezpieczenia ma wózek jezdniowy?
- Jak znasz mechanizmy wózka?
Jakie zadania mogą pojawić się na egzaminie praktycznym?
- Wyjechać z zastawionego miejsca
- Wyjąć i odstawić paletę z regału
- Sprawdzić działanie urządzeń zabezpieczających i hamulców
Jeżeli potrafisz już odpowiedzieć na powyższe pytania i wykonać zaprezentowane zadania. Znaczy to, że jesteś dobrze przygotowany do egzaminu na wózek widłowy. Na dzień przed egzaminem przypomnij sobie cały materiał, a o wynik testu możesz być spokojny.