Kiedy w głowie kiełkują różne myśli na temat filmowych doznań, a także chęć stworzenie własnego megahitu, który mógłby podbić serca miłośników kina, wtedy pojawia się jednak pytanie, jak napisać odpowiedni scenariusz? Zanim jednak podejdzie się stricte do pisania, trzeba poznać kilka podstawowych wskazówek, dzięki którym proces ten będzie przyjemniejszy i sprawniejszy. Jest to wiedza oparta na doświadczeniu pisarzy i nauczycieli, którzy mają do czynienia z filmem.
Jak zacząć?
Na samym początku warto przygotować sobie kilka pomocy naukowych, najlepiej będzie zatem zaopatrzyć się w książę „Pisanie scenariusza filmowego” autorstwa S. Fielda, a także dla oszczędności własnego czasu odpowiedni program do formatu scenariusza. Może to być np. program Final Draft lub inny dostępny w internecie. Dzięki temu pierwsze kroki nauki będą prostsze.
Pierwsze kroki przygotowawcze
Pisanie scenariusza wiąże się z przygotowaniem pewnych podstawowych informacji, które będą tworzyły kolejno fabułę. Na pewno trzeba znaleźć pomysł na intrygującą historię, a także bohaterów w niej występujących. Należy także przemyśleć cel i konflikt, bez którego nie będzie można zbudować historii. Warto porządnie zastanowić się nad tym, ponieważ wbrew pozorom nie każdy wątek nadaje się na ekrany.
Każdy film trzeba podzielić na trzy podstawowe składniki. Pierwszym jest bohater, drugim cel, a trzecim konflikt. Przykład: Robert (czyli bohater) pragnie zostać strażakiem (jego cel), jednak musi zmierzyć się z lękiem wysokości oraz niezadowoleniem z tej decyzji jego dziewczyny (tutaj mamy do czynienia z konfliktem). Trzeba również zastanowić się, jaką cenę jest w stanie zapłacić główny bohater, by osiągnąć swój cel. Kolejny etap to zapoznanie się ze strukturą trzech aktów, czyli wstępem, rozwinięciem i zakończeniem.
Warto ponadto odpowiednio umieścić punkt kulminacyjny w produkcji oraz zwroty akcji. By całość została odebrana jak najlepiej przez widza, trzeba nabyć umiejętności zamiany słów w wizualizację, która przekaże myśli autora tekstu i pozwoli wczuć się w sytuację i bohaterów filmowych.
Budowanie napięcia
Mówi się, że napięcie musi przybrać formę łuku. Akcja rozwija się do punktu kulminacyjnego, a kolejno opada, kiedy już nastąpi rozwiązanie zagadki. Wtedy będzie można poczuć emocje filmu, a także odpowiednio je rozładować po rozwiązaniu konfliktu. Na wszystko zatem będzie czas.
Szkic scenariusza
Cała powyższa wiedza pozwala na wykonanie szkicu scenariusza oraz na nadanie mu odpowiedniej struktury. Ważne, by zachować odpowiednie proporcje w tekście między poszczególnymi aktami, przedstawić we właściwy sposób punkty zwrotne i moment kulminacyjny. Tekst zawsze można sformatować w wybranym programie do tworzenia scenariuszy, dzięki czemu oszczędza się cenny czas.
Warto zadbać o przejrzystość formatowanego tekstu, ponieważ na jego podstawie będzie pracowało wiele osób. Wszelki nie jasności mogą powodować sprzeczność w odbiorze przedstawionych myśli i stworzenie całkiem innego, niż miał w zamiarze autor, filmu.