Zbieranie monet to ciekawe hobby, które znajduje swoich zwolenników wśród mężczyzn i kobiet, młodszych i starszych. Słowem numizmaty, mogą wciągnąć każdego! Ich wyszukiwanie podobne jest do odkrywania drogocennego skarbu – monety kolekcjonerskie mają bowiem wartość historyczną a zbierając je można także dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy np. złote suwereny to monety historyczne, które odzwierciedlają długie panowanie królowej Wiktorii. Czym zatem kierować się, wybierając monety do kolekcji?
Numizmaty kolekcjonerskie – na co zwrócić uwagę?
Bez względu nas to, jakim kluczem w doborze monet kieruje się dany kolekcjoner, czy zbiera numizmaty seriami, czy wedle określonego kruszcu albo kształtu, warto zwrócić uwagę na trzy elementy, które stanowią podstawowe kryteria w wyborze monety: kolor, estetykę wykonania oraz stan zachowania.
Kolor monety
To jedna z pierwszych rzeczy, na którą zwraca uwagę kolekcjoner, duży wpływ na barwę monety ma tworzywo, z którego została wykonana. Kolor numizmatu może się jednak zmienić z czasem a na powierzchni pojawić się charakterystyczna patyna.
Walory estetyczne numizmatu
Patyna także może stanowić walor estetyczny, dlatego najczęściej nie jest usuwana z powierzchni monety. Charakterystyczne elementy, dokładność detali, a nawet kształt numizmatu to kolejne z rzeczy, które mogą wpływać na jego ogólny odbiór i wrażenia estetyczne.
Ogólna jakość krążka
Stan zachowania monety to bardzo ważne kryterium i o ile nie jest to niezwykle rzadki numizmat, o tyle każdy kolekcjoner chciałby posiadać monety w stanie menniczym. Co ciekawe, w klasyfikacji numizmatów wyróżnia się 7-stopniową skalę stanu zachowania. Stan menniczy charakteryzuje monety, które nigdy nie były w obiegu i nie noszą jakichkolwiek znamion użytkowania. Stan 3 określany jako bardzo piękny charakteryzuje monety z niewielkimi ryskami i delikatnymi wytarciami. Natomiast stan 7 określany jako zły, stosowany jest odnośnie do numizmatów, które ze względu na zaistniałe zniszczenia nie można zidentyfikować.
Skala stanu zachowania może być stosowana zarówno do takich numizmatów jak złote suwereny, monet dawnych i rzadko spotykanych, jak i najnowszych, wypuszczanych egzemplarzy.
Wiele osób zastanawia się, jak wyczyścić stare monety i szuka sposobów przez Internet. Samodzielne czyszczenie monet bez odpowiedniej wiedzy i praktyki może niestety skończyć się pogorszeniem ich wyjściowego stanu.