Bez wątpienia jesteśmy konsumpcyjnym społeczeństwem, kupujemy wiele rzeczy, którymi się cieszymy jedynie przez chwilkę, żeby zastąpić je zaraz innymi. Jednak pomimo tego, że klimatyczna katastrofa się zbliża wielkimi krokami, nowych rzeczy w naszych domach niestety nie ubywa. Zanim niestety do nas dotrze, że nie potrzebujemy nowych rzeczy, może już być zbyt późno.
Czym tak naprawdę jest recykling?
Recykling jest systemem procesów, które zmierzają do odzyskania oraz wykorzystania ponownego odpadów komunalnych, jednocześnie przy możliwie najmniejszym energetycznym wkładzie. Fundament tego procesu to właściwa segregacja odpadów, następne ich przetworzenie na całkiem nowe materiały oraz wykorzystanie podobne w produkcji. Dzięki temu się zmniejsza ilość śmieci, które to lądują na wysypisku.
Cel recyklingu to oszczędność energii, jak i także ochrona dóbr naturalnych. Wtórne surowce przetwarzane są po to, aby móc ograniczyć wydobycie pierwotnych surowców, nieodnawialnych, których zasoby ziemskie się gwałtownie kurczą. Należy zauważyć, że nie wszystkie produkty się w ogóle nadają do recyklingu. Jednak znaczna większość produktów przez nas wyrzuconych temu procesowi jak najbardziej podlega. Producenci taki produkt oznaczają specjalnym znakiem. Fakt, że bardzo duże ilości odpadów nadają się do recyklingu, oznacza zmniejszoną ilość śmieci wysyłanych przez firmy na wysypiska.
Tak naprawdę recepta jest bardzo prosta. Wdrożenie procesów recyklingu oraz zakup odpowiednich pojemników na śmieci. Jak widać nic łatwiejszego.
Które surowce podlegają recyklingowi?
Największą część odpadów, które są pozyskiwane do recyklingu do śmieci posegregowane z naszych domowych gospodarstw. Zgodnie z systemem segregacji możemy surowce podzielić na pięć frakcji. Kolor niebieski to papier, kolor żółty to metale i tworzywa sztuczne, kolor zielony to szkło, kolor czarny to odpady zmieszane, a kolor brązowy to tak zwane bioodpady.
Dzięki składowaniu odpowiedniemu szkła, makulatury, metalu i tworzyw sztucznych, znacznie się przyczyniamy do wykorzystania ponownego odpadów przez nas niechcianych. Poza tym przerobowi ponownego można poddać także materiały, z których szyta jest nowa odzież, jak chociażby sportowe koszulki wykonane z plastiku. Z samej obróbki odpadów powstają także meble, banknoty, części samochodowe, paliwa, jak i także bardzo dużo innego rodzaju wyrobów.
W jaki sposób recykling wpływ na otaczające nas środowisko?
Wykorzystywanie wielokrotnie takich samych materiałów do produkcji nowych artykułów znacznie się przyczynia do zmniejszenia liczy odpadów, jak i także powstawania wielu dzikich wysypisk. Tym samym się zwiększa czystość powietrza, jak i także stan otaczającego nas środowiska. Świetnym przykładem jest sam recykling makulatury. Ponowne użycie tony papieru się mocno przekłada na oszczędność prawie 27 tysięcy litrów wody. Jednocześnie zmniejsza się także emisja cieplarnianych gazów.
Dodatkowe informacje
Ekologia to także skup zużytego oleju – zobacz, jak postępować ze zużytym olejem.