Jakie są skutki zbyt długiego siedzenia?

Zgodnie z najnowszymi badaniami długie godziny spędzane przed monitorem komputera nie są dobrym pomysłem na zdrowie. W ten sposób można znacznie skrócić sobie życie. Tryb siedzący powoduje bowiem spore zaburzenia metaboliczne oraz przyczynia się do wzrostu zachorowalności na cukrzycę oraz choroby serca.

Pojawiają się także z czasem problemy ze stawami. Jak widać, lista jest długa. I wcale nie oznacza to, że to już jej koniec. Obecnie właśnie praca przy komputerze jest najbardziej popularna, jednak długotrwałe siedzenie i brak ruchu przekłada się na negatywne skutki uboczne.

Długie godziny przy biurku – krótsze życie

O takim skutku długiego przebywania przy komputerze świadczy wynik badań opublikowanych przez American Journal of Epidemiology. Który jednoznacznie ujawnia prawdę na temat tego stanu. Mianowicie osoby spędzające dziennie minimum 6 godzin na siedząco, mogą umrzeć już w przeciągu 13 najbliższych lat. Ryzyko to jest aż 40 % większe, niż w przypadku osób ruszających się częściej i korzystających z komputera na siedząco tylko 3 godziny. Jak się jednak okazuje, to wcale nie jest wszystko. Kolejny element tej śmiertelnej ścieżki to ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych, o czym głoszą wszem i wobec Australijscy naukowcy. Ich badania potwierdziły, że osoby z siedzącym trybem życia są bardziej narażone na wystąpienie i nich cukrzycy oraz chorób układu sercowo- naczyniowego.

 

Jakie są skutki zbyt długiego siedzenia?

Skąd się to bierze? Kiedy zbyt długo siedzi się, w organizmie dochodzi do wzrostu poziomu trójglicerydów, czyli poziomu złego cholesterolu. Zmniejsza się także wrażliwość na oddziaływanie insuliny. Warto także wspomnieć o wynikach badań opublikowanych w Medicine and Science, które ujawniają, iż siedzący tryb życia zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca aż o 54%. To więcej niż połowa szans na to, że już niedługo skończy się na szpitalnym łóżku.. bądź gorzej.

Zakrzepica żył

To jednak nie koniec złych wieści. Mogą bowiem pojawić się dodatkowe problemy z krążeniem krwi. Kiedy przez wiele godzin nie rusza się bardziej, niż wyłącznie rękoma przy klawiaturze, wtedy istnieje duże ryzyko powstania zakrzepów krwi w żyłach głębokich. Jest to bardzo groźna choroba, która może nawet doprowadzić do zgonu. Nie można jej lekceważyć, dlatego warto przynajmniej raz na godzinę przespacerować się i zrobić sobie przerwę.

Stany lękowe i depresja

W przypadku siedzącego trybu życia można zaszkodzić sobie nie tylko pod względem fizycznym, ale także umysłowym. Okazuje się, że wiele godzin przed komputerem i brak ruchu sprzyja wystąpieniu depresji z powodu pewnego stanu rozleniwienia oraz brakiem jakiejkolwiek motywacji do tego, by rozpocząć aktywność fizyczną. Co więcej, z czasem pojawia się także smutek i rozdrażnienie.

Nowotwory

Siedzący tryb życia zbiera także żniwo w postaci osób chorujących na nowotwory, szczególnie jelita grubego. Zgodnie z badaniami aż 43 tysiące osób z tym rodzajem nowotworu z 49 tysięcy wykazuje związek między siedzącym trybem a chorobą. Dlatego tak ważne jest, by pamiętać o regularnych przerwach, ponieważ nawet od krótkiego spaceru może zależeć nasze przyszłe życie.