Polskie uczelnie są coraz częściej wybierane przez studentów z zagranicy, a same uczelnie o takich studentów zabiegają. Jest to korzyść obopólna – młodzi ludzie z zagranicy mogą uczyć się na dobrych uczelniach ze światowym poziomem, w kraju o stosunkowo niskich kosztach życia, a uczelnie dostają dodatkowe gratyfikacje od Państwa i mogą organizować międzykulturowe zajęcia. Najwięcej zagranicznych studentów wybiera stolicę naszego kraju. Dlaczego tak się dzieje i dlaczego studia w Polsce są tak bardzo atrakcyjne?
Wielokulturowa, otwarta Warszawa, czyli studia w Polsce
Jak na dużą europejską stolicę przystało, ma do zaoferowania bardzo wiele, zarówno mieszkańcom, jak i przyjezdnym. Jest to miasto pełne atrakcji kulturalnych, miejsc z dobrym jedzeniem, klubami, kawiarniami, w Warszawie odbywają się koncerty i festiwale filmowe. Jest tam więc wszystko, co jest ważne dla studentów. Równie ważne, jak sama uczelnia. Tutaj także jest spory wybór, bowiem w samej warszawie jest kilkanaście prywatnych uczelni, które oferują zróżnicowane poziomy i kierunki kształcenia. Dlatego młodzi ludzie zjeżdżający nawet z drugiego końca świata mogą uczyć się kierunku, który najlepiej oddaje jego zainteresowania. Ponadto tytuły, dyplomy i certyfikaty wydawane przez polskie uczelnie mają dokładnie takie samo znaczenie na zagranicznych rynkach pracy. Wielokulturowość, mnogość wyboru interesujących dziedzin życia i rozrywki sprawiają, że Warszawa jest jednym z najczęściej wybieranych przez zagranicznych studentów miast w Polsce. Warto także zaznaczyć, że koszty życia w Polsce są stosunkowo dużo niższe niż w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Francji. To także ma wpływ na wybory młodych ludzi, którzy za granicą utrzymują się głównie ze stypendiów lub pieniędzy od rodziców.
Studenci z zagranicy to skarb uczelni
Im więcej studentów z zagranicy wybiera daną uczelnię, tych większy jest to dla niej prestiż. Wybór tego, a nie innego miejsca na mapie Europy to znak, że dana uczelnia jest poważana na arenie międzynarodowej. Poza prestiżem uczelnie mogą także liczyć na spore dofinansowania z Unii Europejskiej bądź z różnego rodzaju innych funduszy. Dzięki temu możliwe jest nie tylko podnoszenie kwalifikacji kadry wykładowców, ale także poprawa jakości studiowania, stanu budynku, unowocześnianie sprzętów. Wszystko to są wzajemnie napędzające się koła, które przynoszą korzyści także polskim studentom. Uczelnie ponadto dostrzegają możliwości dla swoich studentów, którzy dzięki obcowaniu z odmiennymi kulturami mogą poznawać świat, zawierać przyjaźnie.
Studiowanie w Polsce jest zatem nie tylko tanie, ale przede wszystkim bardzo rozwijające. Czy to uczelnie prywatne, czy państwowe, wszystkie oferują bardzo wysoki poziom kształcenia, dużo dodatkowych zajęć rozwijających zainteresowania studentów, a także całą masę atrakcji w samym mieście.