Jak zostać projektantem mody?

Projektanci mody na całym świecie próbują przedostać się na szczyty, jednak, mimo iż jest ich tak wielu, tylko nieliczni mogą liczyć na celebrację ze strony publiki i zostać uznanymi wybitnymi osobistościami.

Taka sława, jaką mogą pochwalić się Versace, czy Armani to z pewnością marzenie każdego. Jednak to nie tylko zrządzenie losu, to także umiejętne połączenie swoich umiejętności i talentów z darem do szycia i zamiłowaniem do sztuki. Zazwyczaj jednak ubrania projektantów trafiają na cały rynek, co nie pozwala im rozwinąć skrzydeł, ponieważ przeciętny Kowalski nie włoży do pracy kreacji, jaką założą gwiazdy show biznesu. Co zatem zrobić, by zostać szanowanym projektantem?

Determinacja i zaangażowanie

Na początku może by najtrudniej. Tak jednak bywa w każdej branży. Nie można zatem poddawać się, kiedy tylko spotka się z odrzuceniem od jakiejś firmy lub krytyczna uwagę odnośnie stworzonej kreacji. Projektanci muszą przede wszystkim być zdeterminowani i wciąż dążyć w stronę sukcesu. Rywalizacja na polu mody jest dosyć wysoka, dlatego samozaparcie i wiara w siebie oraz swoje możliwości w połączeniu z ciężką pracą i talentem będzie najlepszą receptą na sięgnięcie po wyżyny.

Edukacja

Nie można ominąć tego ważnego czynnika. Jeżeli posiada się tylko zamiłowanie do szycia, ale nie ma się żadnej wiedzy na temat materiałów, można polec na samym początku. W związku z tym warto wybrać się na odpowiednie studia, kursy, szkolenia. Tylko wtedy pozna się techniki projektowania, a odpowiednia dokumentacja będzie potwierdzeniem nabywanych umiejętności i wiedzy.

W Polsce także znajduje się kilka interesujących szkół, w których można zdobyć wykształcenie kierunkowe. Mowa tutaj o Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru znajdującej się w Warszawie, a także o Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. Do tego dochodzą liczne kursy i szkoły policealne. Najlepiej kierować się wyborem pośród szkół o dobrej reputacji.

Jak zostać projektantem mody?

Zanim jednak pójdzie się na rozmowę kwalifikacyjną, konieczne należy zabrać ze sobą szkice swoich dotychczasowych pomysłów stylizacyjnych i projektowych. Po szkole lub jeszcze w jej trakcie, trzeba zapisać się na staż lub praktyki. To najlepsza metoda wcielenia w życie wiedzy, jaką zdobywa się na studiach. Już wtedy warto zbierać liczne kontakty, które w przyszłym życiu zawodowym mogą okazać się nieocenione.

Informatyka w modzie

Moda to nie tyko nożyczki i kartka papieru, ale także umiejętność ułatwiania sobie swojej pracy dzięki pomocy licznych programów komputerowych. Warto zainteresować się aplikacjami, które służą do projektowania. Projektanci często stosują Photoshopa, ale także takie programy, jak chociażby Virtual Fashion Pro. Są to płatne aplikacje, jednak pomogą one poszerzyć swoje horyzonty myślenia i twórczości. Taka inwestycja po prostu się opłaca.

Portfolio

By zostać projektantem mody, trzeba na bieżąco tworzyć swoje portfolio i je aktualizować. Tylko w ten sposób można pokazać, jak bardzo jest się utalentowanym i kreatywnym. Pracodawcy doceniają to, a dzięki takiemu portfolio budują sobie odpowiedni obraz kandydata.